Ayşen Kartal

 

Ayşen Kartal

ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Aynı bölümde yüksek lisansımı yaparken araştırma görevlisi olarak çalıştım. 1995 yılında Philip Morris International’in İzmir’deki fabrikasında başlayan kurumsal hayatımı, değişik bölümler, şehirler ve ülkelerde ama hep aynı şirkette çalıştıktan sonra 2019 yılında emekli olarak tamamladım.

 

PMI Türkiye’nin ilk SAP uygulamasında üç yıl görev aldıktan sonra, şirketin dünya çapında kullanılacak SAP şablonunu geliştirecek ekibe katılmak için 2001 yılında ABD’ne gittim. Şablonun Meksika, Arjantin ve Rusya’daki uygulamalarında aktif olarak çalıştım. 2003 yılında şirketin genel merkezinin bulunduğu İsviçre’ye taşındım ve 2005 yılında İç Denetim ekibine katıldım.

 

İlk olarak, IS/IT kontrolleri üzerine yoğunlaştıktan sonra, kontrollerin tanımlanması, süreç denetimi, risk değerledirme, SOX, mali uyum, şirket politikalarının hazırlanması gibi konularda da çalışarak iç denetimin bütün elementlerinde kendimi geliştirdim. 2010 yılında İstanbul’a İç Denetim Müdürü olarak geri döndüm. Beş yıl boyunca yürüttüğüm bu görevdeki en büyük başarım, şirketin bütün bölümlerinin iç denetim ekibiyle proaktif iletişimine geçmesini ve iç denetim ekibinin bütün projelere tasarım aşamasında dahil olmasını sağlamak oldu. Bu dönemde, Uyum Departmanı ile stratejilerin geliştirilmesi ve soruşturmaların yürütülmesi konularında da çok yakın çalıştım. 2015 yılında Kurumsal Denetim ekibine IS/IT Müdürü olarak katıldım. Hem merkezi gruplardan ve sistemlerden hem de şirketin çeşitli ülkelerdeki iştiraklerinden sorumlu olduğum bu görev sayesinde geniş bir yelpazede özel bir deneyim kazandım; bir yandan şirketin digital çağa adım attığı dönemde global stratejilerini ve sistemlerini yakından tanıma ve tasarım aşamasında müdahil olma şansı yakalarken diğer yandan bu stratejilerin lokal uygulamalardaki etki ve başarılarını değerlendirme fırsatım oldu.

 

2015 yılında başlayan içsel yolculuğum sırasında aldığım çeşitli eğitimler sonrasında farkındalığımı arttırmak için 2018 Nisan ayında yedi aylık ücretsiz izne ayrıldım. Hindistan’da geçirdiğim bir ay boyunca derin spiritüel deneyimler yaşadım. Bali’de yoga eğitmenliği sertifikamı aldım. Güney Afrika’da uluslararası bir metafizikçiden eğitimler aldım. Ve sonrasında, kendime daha çok zaman ayırmak için emekli olmaya karar verdim.

 

Hayatımın bu yeni döneminde şimdilik neler mi yapıyorum? Daha çok yürüyor ve okuyorum. Yoga ve pilates yapıyorum. Tamamen amatör ruhla çalışan küçük bir gönüllü grubuyla çocuklarımız için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kurumsal hayat ve denetim konusunda 24 yıl boyunca edindiğim tecrübe ve bilgilerimi paylaşıyorum.

By | 2019-03-07T16:19:36+03:00 Mart 7th, 2019|Ayşen Kartal için yorumlar kapalı